Türkiye İl İlçe ve Mahalleler Listesi

Merhabalar, geçenlerde Türkiye iller listesine ihtiyacım olmuştu.  Türkiye iller listesini api olarak alabileceğim bir yer aradım fakat bulamadım. belki ben göremdim belki de gerçekten yoktu. Birçok yerde listeyi paylaşmışlardı fakat ufak bir tasarım için bu kadar veriyi kullanmak fuzuli zaman kaybı.
projenin içine dahil etmek yerine bunu api şekline çevirerek servislere eklendim.
Uygulamarında türkiye için bölgesel fonsiyonlar kullanacak arakadaşlar için paylaşıyorum. Burada Türkiye‘nin tüm il,ilçe ve Semt-Mahalle-Köy lerini listeliyoruz. Bunu kendi veri tabanınıza kurmanız belki sizin için daha avantajlı ve hızlı olur, ama api olarak kıllanmak isteyen arkadaşlar buradan fayadalanabilir.
Servisimiz JSON Array olarak, türkçe karakterleri Unicode şeklinde sonuç vermektedir. Liste ID-ISIM olarak gelir fakat id ler il plaka koduna göre değil, alfabetik sıraya göredir.
PHP kullananlar json_decode() fonksiyonu ile, Javascript için JSON.parse(json) jqury de $.parseJSON(j), .NET te kullancak olanlar Newtonsoft un DLL i ile kullanabilirler
İl Listesi: http://services.atiksoftware.com/turkiye/
iller
Burada türkiyedeki iller listelenmektedir. Mesela SAKARAYA‘nın ilçelerini listeleyelim. Gelen sonuçta SAKARAYA nın ID sini 66 olarak görüyoruz.
İlçeler Listesi: http://services.atiksoftware.com/turkiye/66/
Burada listelenen ilçeler arasından HENDEK ilçesinin köylerini ve mahallelerini listelemek istersek, Hendek’in ID sini 789 olarak görüyoruz.
Semt-Mahalle-Köy Listesi: http://services.atiksoftware.com/turkiye/66/789 şeklinde kullanılır.

One thought on “Türkiye İl İlçe ve Mahalleler Listesi

  • By sertunc - Reply

    çok teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>